PIC18F252T-I/SO
Mfr.Part #
PIC18F252T-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Height :
2.31 mm
Data Converters :
A/D 5x10b
Packaging :
Tape and Reel (TR)
yes
Access Time :
40 μs
ECCN Code :
3A991.A.2
Number of I/O :
23
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Number of Terminations :
28
PWM Channels :
yes
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Power Supplies :
5V
Memory Size :
32kB
Base Product Number :
PIC18F252
Supplier Device Package :
28-SOIC
Max Power Dissipation :
1W
Width :
7.49 mm
Frequency :
40MHz
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Operating Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
PIC18F252
Supply Current-Max :
25mA
Lead Free
Terminal Pitch :
1.27mm
Oscillator Type :
External
Series :
PIC® 18F
Speed :
40MHz
Pbfree Code :
EEPROM Size :
256 x 8
Number of ADC Channels :
5 Channel
Number of I/Os :
23 I/O
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Interface Type :
I2C, MSSP, PSP, SPI, USART
Length :
17.87mm
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT MIN 2V SUPPLY
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Data Converter :
A/D 5x10b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Factory Lead Time :
7 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
RAM Size :
1.5K x 8
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supply Voltage :
4.5V
Datasheets
PIC18F252T-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F252T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC18F252, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC18F252T-I/SO pinout, PIC18F252T-I/SO datasheet PDF, PIC18F252T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F252T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.