PIC18F2525-E/SO
Mfr.Part #
PIC18F2525-E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 28SOIC
Stock
595
In Stock :
595
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Converter :
A/D 10x10b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Width :
7.49 mm
Number of I/Os :
25 I/O
Oscillator Type :
Internal
Supply Current-Max :
35mA
Data Converters :
A/D 10x10b
Frequency :
40MHz
Brand :
EEPROM Size :
1K x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Power Supplies :
5V
Base Part Number :
PIC18F2525
Published :
2004
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of ADC Channels :
10 Channel
REACH SVHC :
No SVHC
Package :
Tube
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Packaging :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supply Voltage :
5V
Supplier Device Package :
28-SOIC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mount :
Surface Mount
Height :
2.31 mm
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Microchip
Max Power Dissipation :
1W
Speed :
25MHz
Program Memory Size :
48KB 24K x 16
Interfaces :
SPI/I2C/USART
Base Product Number :
PIC18F2525
RAM Size :
3.8K x 8
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Access Time :
40 μs
Operating Supply Voltage :
5V
Length :
17.87mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Pbfree Code :
Number of PWM Channels :
2
Factory Lead Time :
7 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
PIC® 18F
Memory Size :
48kB
Tradename :
Number of I/O :
25
Datasheets
PIC18F2525-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F2525-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC18F2525, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, PIC18F2525-E/SO pinout, PIC18F2525-E/SO datasheet PDF, PIC18F2525-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F2525-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.