PIC18F24Q10-E/SP
Mfr.Part #
PIC18F24Q10-E/SP
Package / Case
PDIP-28
Description
16KB FLASH, 1KB RAM, 256B EEPROM
Microcontrollers
Number of ADC Channels :
24 Channel
DMA Channels :
No
Package / Case :
PDIP-28
Number of Terminations :
28
Mounting Type :
Through Hole
Length :
34.671mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Microchip
Tradename :
PIC
On Chip Program ROM Width :
8
Series :
PIC18F24Q10
Core Size :
8-Bit
Surface Mount :
No
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Number of Timers/Counters :
4 Timer
Data Bus Width :
8 bit
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
HTS Code :
PWM Channels :
yes
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Package :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of I/Os :
25 I/O
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Program Memory Type :
Flash
Operating Temperature (Max) :
125°C
ROM Programmability :
Flash
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Product :
MCU
Speed :
64 MHz
Temperature Grade :
Automotive
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Height Seated (Max) :
5.08mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Dual
EEPROM Size :
256 x 8
RoHS :
Details
Clock Frequency :
64MHz
Has ADC :
yes
Interface Type :
I2C, Serial, SMBus, SPI, USART
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Width :
7.62mm
DAC Resolution :
5 bit
RAM Size :
1K x 8
Oscillator Type :
External, Internal
JESD-30 Code :
R-PDIP-T28
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Style :
SMD/SMT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of I/O :
25
Supply Voltage :
3V
Packaging :
Tube
Base Product Number :
PIC18F24
JESD-609 Code :
e3
Data Converters :
A/D 24x10b SAR; D/A 1x5b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
2.54mm
Program Memory Size :
16 Kb
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
DAC Channels :
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Datasheets
PIC18F24Q10-E/SP
16 kB Flash PIC 8-Bit Microcontroller PIC18F24Q10 Series 3V PDIP-28
PIC18F24Q10-E/SP Overview
The package is in PDIP-28 format. The MCU has 25 I/O ports. There is a mounting type Through Hole associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a memory type of Flash in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C ~ 125°C (TA). The electrical component that you are looking at belongs to the PIC18F24Q10 series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 16 kB. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 28 of terminations. There is an output of 3V volts from the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. It is equipped with 4 Timer timers and counters. In terms of frequency, it operates at a 64MHz clock rate. There are a total of 24 Channel channels for the ADC on this board, so it has a total of 24 Channel channels.