PIC18F24K20-E/SP
Mfr.Part #
PIC18F24K20-E/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SPDIP
Height :
3.3 mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Supply Voltage :
3V
Program Memory Type :
Flash
Oscillator Type :
Internal
Supply Current-Max :
15mA
Interface Type :
CCP, ECCP, EUSART, I2C, MSSP, SPI
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.5V
Brand :
Has ADC :
yes
Pbfree Code :
yes
Max Supply Voltage :
3.6 V
Base Part Number :
PIC18F24K20
Microchip
RAM Size :
768 x 8
Number of Timers/Counters :
4
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Max Frequency :
64 MHz
Min Supply Voltage :
1.8 V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
ECCN Code :
3A991.A.2
Bit Size :
8
Core Architecture :
PIC
On Chip Program ROM Width :
16
Data Converters :
A/D 11x10b
Number of I/Os :
25 I/O
Core Size :
8-Bit
Published :
ROM (words) :
EEPROM Size :
256 x 8
Frequency :
48MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Power Supplies :
2/3.3V
Length :
34.67 mm
DMA Channels :
MCU
Height Seated (Max) :
5.08mm
PWM Channels :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 20 MHZ
Package :
Tube
Number of I/O :
24
Packaging :
Tube
Memory Type :
Flash
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Interfaces :
I2C/SPI/USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Tradename :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Number of ADC Channels :
11 Channel
Number of Pins :
28
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of Programmable I/O :
25
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Memory Size :
16kB
Mount :
Through Hole
8-bit Microcontrollers - MCU
Watchdog Timer :
Data Bus Width :
8B
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Device Core :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RoHS :
Compliant
Data Converter :
A/D 11x10b
Mounting Style :
Series :
PIC® XLP™ 18K
Width :
7.24 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DAC Channels :
Pin Count :
Base Product Number :
PIC18F24
Speed :
48MHz
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
PIC18F24K20-E/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F24K20-E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC18F24K20, Number of Terminations:28, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC18F24K20-E/SP pinout, PIC18F24K20-E/SP datasheet PDF, PIC18F24K20-E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F24K20-E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC18F24K20-E/SP
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F24K20-E/SP Overview
The Microcontrollers Microchip Technology PIC18F24K20-E/SP is a high-performance, 8-bit microcontroller designed by Microchip Technology, crafted specifically for advanced control applications. This MCU operates at speeds up to 64 MHz with a 16 KB flash memory, providing robust reliability and enhanced processing capabilities. Its versatility and integrated features make it an ideal choice for developers and engineers looking for a scalable solution in complex electronic environments. The PIC18F24K20-E/SP is tailored to meet the rigorous demands of sophisticated electronics, offering a blend of power efficiency and programmability that is well-suited for a broad range of industrial applications.