PIC18F242-I/SP
Mfr.Part #
PIC18F242-I/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SPDIP
Stock
7
In Stock :
7
Microcontrollers
Rad Hardened :
No
Number of A/D Converters :
1
Max Power Dissipation :
1W
Published :
2002
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Typical Operating Supply Voltage :
4.2 → 5.5 V
Maximum Expanded Memory Size :
2MB
Base Product Number :
PIC18F242
CPU Family :
PIC
Data Converters :
A/D 5x10b
Mounting Type :
Through Hole
DMA Channels :
No
Lead Free :
Lead Free
Memory Type :
Flash
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Total Internal Ram Size :
768B(kB)
Clock Freq :
40(MHz)
Dimensions :
35.18 x 7.49 x 3.43mm
Device Core :
PIC
Number of Ethernet Channels :
0
Power Dissipation (Max) :
1000(mW)
Operating Temperature (Max) :
85C
RAM Size :
768 x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Mounting :
Through Hole
RoHS :
Details
# I/Os (Max) :
23
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Schedule B :
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Base Part Number :
PIC18F242
Operating Supply Voltage (Typ) :
5(V)
Operating Temperature Classification :
Industrial
Supply Voltage :
4.5V
Access Time :
40 μs
Pin Count :
28
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
28
EEPROM Size :
256 x 8
Width :
7.49mm
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of ADC Channels :
5
Min Operating Temperature :
-40 °C
Has ADC :
yes
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Packaging :
Tube
Radiation Hardening :
Number of SPI Channels :
1
Number of I/Os :
23 I/O
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Family Name :
PIC18F
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Data Converter :
A/D 5x10b
Terminal Position :
Dual
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
REACH SVHC :
No SVHC
Number of UART Channels :
Product :
MCU
Qualification :
Bit Size :
8
Number of Timers - General Purpose :
4
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Processor :
Programmable :
yes
Operating Supply Voltage (Min) :
4.2(V)
Number of PWM Channels :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of I/O :
23
Oscillator Type :
External
Device Core Size :
8(b)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Operating Temperature :
85 °C
MSL :
Core Architecture :
Operating Temperature (Min) :
-40C
Speed :
40MHz
Package Type :
SPDIP
Max Frequency :
40 MHz
Number of Programmable I/O :
Core Size :
8-Bit
Watchdog Timer :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Mounting Style :
Data Bus Width :
8B
Surface Mount :
Tradename :
Series :
PIC® 18F
Min Supply Voltage :
4.2 V
Instruction Set Architecture :
RISC
Pbfree Code :
Number of Pins :
Length :
35.18mm
Microchip
Factory Lead Time :
6 Weeks
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Memory Size :
16kB
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Number of I2C Channels :
Power Supplies :
5V
Package :
Tube
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of Timers/Counters :
4
Height :
3.43mm
Frequency :
40MHz
Number of Bits :
8
Datasheets
PIC18F242-I/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F242-I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC18F242, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, PIC18F242-I/SP pinout, PIC18F242-I/SP datasheet PDF, PIC18F242-I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F242-I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC18F242-I/SP
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F242-I/SP Overview
PIC18F242-I/SP Features
  • High computational performance with a 10 MIPS (Million Instructions Per Second) capability at 40 MHz.