PIC18F16Q41-I/SO
Mfr.Part #
PIC18F16Q41-I/SO
Package / Case
SOIC-20
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 20SOIC
Stock
50
In Stock :
50
Microcontrollers
Number of I/O :
18
RoHS :
Details
Base Product Number :
PIC18F16
Pin Count :
20
Series :
PIC® 18F
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of ADC Channels :
17 Channel
Product :
MCU
Packaging :
Tube
Package / Case :
SOIC-20
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
DAC Resolution :
8 bit
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Size :
64 kb
Mounting Type :
Surface Mount
Microchip
Family Name :
PIC18
Package :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of I/Os :
18 I/O
Supplier Device Package :
20-SOIC
PIC
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package Type :
20-SOIC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
EEPROM Size :
512 x 8
Device Core :
Speed :
64MHz