PIC18F15Q40-E/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F15Q40-E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SOIC-20
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 20SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Packaging :
Tube
Series :
PIC® 18F
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Size :
32 kb
Package :
Tube
Number of ADC Channels :
17 Channel
Package / Case :
SOIC-20
Width :
7.5 mm
Supplier Device Package :
20-SOIC
Core Processor :
PIC
Number of I/Os :
18 I/O
Oscillator Type :
Internal
Base Product Number :
PIC18F15
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Status :
Active
Number of Timers/Counters :
2 x 8-bit, 3 x 16-bit
Microchip
EEPROM Size :
512 x 8
Program Memory Type :
Flash
RAM Size :
2K x 8
DAC Resolution :
8 bit
Length :
12.8 mm
Brand :
Core Size :
8-Bit
Data Bus Width :
Speed :
64MHz
Data Converters :
A/D 7x12b; D/A 2x8b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V