PIC18F1330-E/SO
Mfr.Part #
PIC18F1330-E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 18SOIC
Microcontrollers
Data Bus Width :
8B
RAM Size :
256 x 8
Product Status :
Active
Operating Supply Voltage :
5V
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Memory Size :
8kB
CPU Family :
PIC
Max Power Dissipation :
1W
Published :
Connectivity :
UART/USART
Data Converter :
A/D 4x10b
Interfaces :
USART
ROM (words) :
Speed :
25MHz
Program Memory Type :
Flash
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Supplier Device Package :
18-SOIC
RoHS :
Compliant
Number of Timers/Counters :
2
Data Converters :
A/D 4x10b
Max Frequency :
40 MHz
Number of Pins :
18
PWM Channels :
yes
Memory Type :
Flash
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Core Processor :
PIC
DMA Channels :
No
Terminal Position :
Dual
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
DAC Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Programmable I/O :
16
Watchdog Timer :
yes
Power Supplies :
5V
Pin Count :
18
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125 °C
Device Core :
Base Part Number :
PIC18F1330
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency :
25MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
JESD-609 Code :
e3
Interface :
UART, USART
EEPROM Size :
128 x 8
Bit Size :
8
Number of I/O :
16
Length :
11.55mm
Core Size :
8-Bit
On Chip Program ROM Width :
Core Architecture :
Mount :
Surface Mount
Max Supply Voltage :
5.5 V
Supply Current-Max :
40mA
Pbfree Code :
Supply Voltage :
5V
Base Product Number :
PIC18F1330
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Series :
PIC® 18F
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Min Supply Voltage :
4.2 V
Terminal Form :
Gull wing
Has ADC :
Number of Terminations :
Datasheets
PIC18F1330-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F1330-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:18, Base Part Number:PIC18F1330, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:18, PIC18F1330-E/SO pinout, PIC18F1330-E/SO datasheet PDF, PIC18F1330-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F1330-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC18F1330-E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F1330-E/SO Overview
PIC18F1330-E/SO Features
  • 8-bit PIC microcontroller
  • 8KB flash memory for program storage
  • 256 bytes of EEPROM data storage
  • 256 bytes of RAM
  • Enhanced capture/compare/PWM (ECCP) module for advanced control
  • 10-bit Analog-to-Digital Converter with 11 channels
  • Serial Peripheral Interface (SPI) and I²C support for communication
  • High-performance RISC CPU
  • Low power consumption and wide operating voltage range (2.0V to 5.5V)