PIC18F1220-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F1220-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28QFN
Stock
183
In Stock :
183
Microcontrollers
DAC Channels :
No
RoHS :
Details
Speed :
40MHz
Interface Type :
EUSART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of I/O :
16
RAM Size :
256 x 8
Number of Pins :
28
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
28
Operating Supply Voltage :
5V
Watchdog Timer :
yes
Power Supplies :
5V
Base Part Number :
PIC18F1220
Length :
6mm
Program Memory Type :
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Converter :
A/D 7x10b
Pbfree Code :
yes
DMA Channels :
No
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Internal
ECCN Code :
EAR99
Data Bus Width :
8B
Access Time :
40 μs
Radiation Hardening :
Number of Terminations :
PWM Channels :
Lead Free :
Lead Free
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Height :
0.88 mm
Bit Size :
8
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Max Power Dissipation :
1W
Tradename :
PIC
Width :
6 mm
Frequency :
40MHz
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Supply Voltage :
5V
RAM (words) :
256
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Brand :
Base Product Number :
PIC18F1220
Interfaces :
USART
Memory Size :
4kB
EEPROM Size :
256 x 8
On Chip Program ROM Width :
16
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Series :
PIC® 18F
Connectivity :
UART/USART
Core Processor :
PIC
Device Core :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of Timers/Counters :
4
Has ADC :
Number of ADC Channels :
7 Channel
Product Status :
Active
Height Seated (Max) :
1mm
Number of I/Os :
16 I/O
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Program Memory Size :
4KB 2K x 16
Interface :
UART, USART
Mount :
Surface Mount
Data Converters :
A/D 7x10b
Supply Current-Max :
15mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
On Chip Data RAM Width :
8
Mounting Style :
SMD/SMT
Datasheets
PIC18F1220-I/ML
Microchip Technology PIC18F1220-I/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F1220-I/ML Overview
PIC18F1220-I/ML Features
  • 8-bit PIC Microcontroller
  • 4KB Flash memory
  • 256 bytes of EEPROM
  • 256 bytes of RAM
  • Up to 10 MIPS performance
  • Enhanced power management features
  • Wide operating voltage range (2.0V to 5.5V)