PIC18F06Q41-E/ST
Mfr.Part #
PIC18F06Q41-E/ST
Package / Case
TSSOP-14
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 14TSSOP
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product :
MCU
Package / Case :
TSSOP-14
RAM Size :
4K x 8
Packaging :
Tube
Number of I/O :
12
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Speed :
64MHz
Program Memory Size :
64 kb
Number of ADC Channels :
11 Channel
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Oscillator Type :
Internal
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Core Size :
8-Bit
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
DAC Resolution :
PIC
Number of I/Os :
12 I/O
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 11x12b; D/A 2x8b
Series :
PIC® 18F