PIC18F05Q40-E/SL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F05Q40-E/SL
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 14SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of I/Os :
12 I/O
Speed :
64MHz
Base Product Number :
PIC18F05Q40
DAC Resolution :
8 bit
Number of ADC Channels :
11 Channel
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Surface Mount
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Oscillator Type :
Internal
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Packaging :
Tube
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Product Status :
Active
Core Processor :
PIC
Product :
MCU
Program Memory Type :
Flash
Series :
PIC® 18F
Package :
Tube
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Converters :
A/D 1x12b; D/A 2x8b
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RAM Size :
2K x 8
Microchip
Program Memory Size :
32 kb
EEPROM Size :
512 x 8
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Core Size :
8-Bit
Supplier Device Package :
14-SOIC
Number of I/O :
12
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Timers/Counters :
2 x 8-bit, 3 x 16-bit
Data Bus Width :
Datasheets
PIC18F05Q40-E/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F05Q40-E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA), PIC18F05Q40-E/SL pinout, PIC18F05Q40-E/SL datasheet PDF, PIC18F05Q40-E/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F05Q40-E/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.