PIC18F04Q41-I/ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F04Q41-I/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TSSOP-14
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of Timers/Counters :
2 x 8 bit, 3 x 16 bit
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Microchip
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Core Size :
8-Bit
Number of I/O :
12
Product Status :
Active
Package :
Tube
RAM Size :
1K x 8
Package / Case :
TSSOP-14
Product :
MCU
Mounting Type :
Surface Mount
Base Product Number :
PIC18F04Q41
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Interface Type :
Serial
Number of ADC Channels :
11 Channel
Speed :
64MHz
DAC Resolution :
8 bit
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Program Memory Size :
16 Kb
Core Processor :
PIC
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
PIC® 18F