PIC17C752-16/PT
Mfr.Part #
PIC17C752-16/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 16KB OTP 64TQFP
yes
Number of Terminations :
64
Pin Count :
64
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DMA Channels :
No
Terminal Pitch :
0.5mm
Frequency :
16MHz
Base Part Number :
PIC17C752
Bit Size :
8
Max Power Dissipation :
1W
Interface Type :
I2C, MSSP, RS-232, SCI, SPI, USART
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Package :
Tray
Address Bus Width :
16
Number of ADC Channels :
12 Channel
On Chip Program ROM Width :
16
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Number of I/O :
50
Terminal Position :
QUAD
Package / Case :
64-TQFP
Supply Voltage :
5V
Brand :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Oscillator Type :
External
Number of I/Os :
50 I/O
Data Bus Width :
8B
DAC Channels :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pbfree Code :
8-Bit
Data Converter :
A/D 12x10b
Operating Supply Voltage :
5V
Power Supplies :
5V
Radiation Hardening :
Width :
10 mm
Height Seated (Max) :
1.2mm
Interface :
I2C, RS-232, SCI, SPI, UART, USART
Base Product Number :
PIC17C752
Number of Pins :
Mounting Style :
SMD/SMT
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Minimum Operating Temperature :
0 C
Terminal Form :
Gull wing
PWM Channels :
Speed :
16MHz
Access Time :
16 μs
Microchip
Height :
1 mm
Length :
10mm