PIC17C44T-33/L
Mfr.Part #
PIC17C44T-33/L
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC
Microcontrollers
CPU Family :
PIC
Number of I/O :
33
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Product Number :
PIC17C44
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ROM (words) :
Series :
PIC® 17C
Number of Timers/Counters :
4
PWM Channels :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface :
SCI, UART, USART
Lead Free :
Lead Free
Published :
Terminal Position :
QUAD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Memory Type :
EPROM
Terminal Form :
J BEND
Power Supplies :
5V
EEPROM Size :
DMA Channels :
No
Connectivity :
UART/USART
Length :
16.5862mm
Bit Size :
8
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
Has ADC :
8B
Terminal Pitch :
1.27mm
Max Power Dissipation :
1W
DAC Channels :
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Base Part Number :
PIC17C44
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Frequency :
33MHz
Number of Pins :
44
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Access Time :
33 μs
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Data Converters :
Supply Voltage :
5V
On Chip Program ROM Width :
16
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Current-Max :
50mA
Package :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
44
Address Bus Width :
16
Program Memory Type :
OTP
Memory Size :
16kB
Number of Terminations :
Speed :
33MHz
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
RAM Size :
454 x 8
Oscillator Type :
External
Core Processor :
PIC
Watchdog Timer :
Product Status :
Obsolete
ECCN Code :
3A991.A.2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~6V