PIC17C42AT-33/L
Mfr.Part #
PIC17C42AT-33/L
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44PLCC
Microcontrollers
Number of Programmable I/O :
33
Access Time :
33 μs
Base Part Number :
PIC17C42A
Number of Timers/Counters :
4
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
SCI, UART, USART
Max Supply Voltage :
6 V
CPU Family :
PIC
RoHS :
Compliant
Min Supply Voltage :
4.5 V
Speed :
33MHz
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Published :
Length :
16.5862mm
Frequency :
33MHz
EPROM
Number of Terminations :
44
Program Memory Size :
4KB 2K x 16
Memory Size :
2kB
Max Operating Temperature :
70 °C
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~6V
Pin Count :
44
Radiation Hardening :
No
Core Architecture :
UART/USART
Supply Current-Max :
50mA
ECCN Code :
3A991.A.2
Base Product Number :
PIC17C42
Watchdog Timer :
yes
Max Frequency :
33 MHz
8B
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
Min Operating Temperature :
0 °C
Product Status :
Obsolete
Pbfree Code :
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Max Power Dissipation :
1W
Power Supplies :
5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Terminal Form :
J BEND
Terminal Pitch :
1.27mm
Supply Voltage :
5V
RAM Size :
232 x 8
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PIC17C42AT-33/L
Microchip Technology PIC17C42AT-33/L
Microcontrollers Microchip Technology PIC17C42AT-33/L Overview
PIC17C42AT-33/L Features
  • 8-bit performance at 33 MHz providing quick data processing and real-time execution.