PIC17C42A-25/PT
Mfr.Part #
PIC17C42A-25/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44TQFP
Data Converters :
Min Supply Voltage :
4.5 V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Max Power Dissipation :
1W
Core Architecture :
Program Memory Size :
4KB 2K x 16
Core Size :
8-Bit
Number of I/Os :
33
Number of Terminations :
44
Frequency :
25MHz
Base Product Number :
PIC17C42
Base Part Number :
PIC17C42A
Number of Pins :
44
Memory Size :
2kB
No
Supply Voltage :
5V
8
Max Supply Voltage :
6 V
Length :
10mm
Number of Programmable I/O :
RAM Size :
232 x 8
EEPROM Size :
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/O :
Max Frequency :
25 MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package :
Tray
Power Supplies :
5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Package / Case :
44-TQFP
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Max Operating Temperature :
70 °C
Product Status :
Obsolete
Terminal Position :
QUAD
Memory Type :
EPROM
Speed :
25MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
RoHS :
Compliant
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Pin Count :
Min Operating Temperature :
0 °C