PIC17C42A-16I/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC17C42A-16I/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 4KB OTP 40DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Core Size :
8-Bit
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Interfaces :
SCI/USART
Number of Timers/Counters :
4
On Chip Program ROM Width :
16
Connectivity :
UART/USART
Data Converters :
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Product Status :
Active
Core Processor :
PIC
Watchdog Timer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Pins :
40
CPU Family :
PIC
DMA Channels :
No
Pin Count :
40
DAC Channels :
No
Has ADC :
Series :
PIC® 17C
Surface Mount :
Radiation Hardening :
Height Seated (Max) :
5.08mm
Access Time :
16 μs
Frequency :
16MHz
Interface :
SCI, UART, USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~6V
PWM Channels :
yes
Supplier Device Package :
40-PDIP
Memory Size :
4kB
JESD-609 Code :
e3
Power Supplies :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
1W
Number of Terminations :
Number of I/O :
33
Packaging :
Tube
Address Bus Width :
16
Device Core :
Operating Supply Voltage :
5V
Bit Size :
8
Lead Free :
Lead Free
Base Product Number :
PIC17C42
Length :
51.689mm
Oscillator Type :
External
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Program Memory Type :
OTP
Program Memory Size :
4KB 2K x 16
Terminal Position :
Dual
EEPROM Size :
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Speed :
16MHz
Base Part Number :
PIC17C42A
Pbfree Code :
RAM Size :
232 x 8
Data Bus Width :
8B
Package :
Tube
Datasheets
PIC17C42A-16I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC17C42A-16I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:40, Number of Terminations:40, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Base Part Number:PIC17C42A, PIC17C42A-16I/P pinout, PIC17C42A-16I/P datasheet PDF, PIC17C42A-16I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC17C42A-16I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.