PIC17C42A-16/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC17C42A-16/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 4KB OTP 40DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of Programmable I/O :
33
ECCN Code :
EAR99
Core Processor :
PIC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Width :
13.97mm
Operating Supply Voltage (Typ) :
5(V)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Tradename :
PIC
PWM Channels :
yes
Published :
Rad Hardened :
No
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Frequency :
16MHz
Radiation Hardening :
No
Pin Count :
40
Mounting Type :
Through Hole
EEPROM Size :
Access Time :
16 μs
Series :
PIC® 17C
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Size :
4kB
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
Package :
Tube
Power Dissipation (Max) :
1000(mW)
Device Core :
# I/Os (Max) :
33
Program Memory Type :
OTP
Lead Free :
Lead Free
Instruction Set Architecture :
RISC
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Terminal Position :
Dual
Programmable :
yes
Base Product Number :
PIC17C42
Product :
MCU
Number of Bits :
8
Packaging :
Tube
Clock Freq :
16(MHz)
Interface :
SCI, UART, USART
Oscillator Type :
External
Has ADC :
Core Size :
8-Bit
Pbfree Code :
Speed :
16MHz
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Product Status :
Active
Device Core Size :
8(b)
Min Supply Voltage :
4.5 V
Number of Pins :
40
Number of Terminations :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temperature (Min) :
0C
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Brand :
Interface Type :
SCI/USART
Operating Supply Voltage (Max) :
6(V)
Max Operating Temperature :
70 °C
Data Converters :
Length :
52.2mm
CPU Family :
Total Internal Ram Size :
232B(kB)
Operating Temperature (Max) :
Max Supply Voltage :
6 V
Mounting Style :
Through Hole
DAC Channels :
Base Part Number :
PIC17C42A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Program Memory Size :
4KB 2K x 16
Surface Mount :
Interfaces :
SCI/USART
Supplier Device Package :
40-PDIP
Operating Supply Voltage :
5V
Supply Voltage :
5V
Connectivity :
UART/USART
Microchip
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Package Type :
PDIP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DMA Channels :
Bit Size :
8
Core Architecture :
RoHS :
Details
Height :
4.064mm
Operating Temp Range :
0C to 70C
Mounting :
Factory Lead Time :
5 Weeks
Minimum Operating Temperature :
0 C
Max Power Dissipation :
1W
Number of Timers - General Purpose :
4
Number of I/O :
Operating Supply Voltage (Min) :
4.5(V)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Supplies :
5V
Number of I/Os :
33 I/O
RAM Size :
232 x 8
Number of Timers/Counters :
4
Memory Type :
OTP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~6V
Data Bus Width :
8B
Schedule B :
Watchdog Timer :
Min Operating Temperature :
0 °C
Max Frequency :
16 MHz
Datasheets
PIC17C42A-16/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC17C42A-16/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Pins:40, Number of Terminations:40, Base Part Number:PIC17C42A, PIC17C42A-16/P pinout, PIC17C42A-16/P datasheet PDF, PIC17C42A-16/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC17C42A-16/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.