PIC16LF87-I/ML
Mfr.Part #
PIC16LF87-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Stock
1
In Stock :
1
Series :
PIC® 16F
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Number of Pins :
28
Height :
0.88 mm
Number of ADC Channels :
7 Channel
ECCN Code :
EAR99
RoHS :
Details
Package :
Tube
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Supply Voltage :
5V
Base Product Number :
PIC16LF87
Number of I/O :
16
Published :
2005
Packaging :
Tube
Supply Current-Max :
4mA
Frequency :
10MHz
Bit Size :
8
DAC Channels :
Interface Type :
SSP, USART
Flash
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Oscillator Type :
Internal
Device Core :
Max Power Dissipation :
1W
Additional Feature :
OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Pin Count :
28
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Pitch :
0.65mm
PWM Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Base Part Number :
PIC16LF87
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RAM Size :
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Access Time :
20 μs
Product Status :
Active
Terminal Position :
QUAD
Memory Size :
7kB
Number of Timers/Counters :
3
On Chip Program ROM Width :
14
ROM (words) :
4096
Pbfree Code :
Width :
6 mm
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Speed :
10MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Height Seated (Max) :
1mm
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Length :
6mm
Number of I/Os :
16 I/O
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Power Supplies :
2.5/5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA