PIC16LF84-04/SO
Mfr.Part #
PIC16LF84-04/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Stock
3
In Stock :
Microcontrollers
Rad Hardened :
No
Base Product Number :
PIC16LF84
Speed :
4MHz
Device Core Size :
8(b)
Operating Temperature (Max) :
70C
Base Part Number :
PIC16LF84
Flash
RoHS :
Details
Has ADC :
No
Max Power Dissipation :
800mW
Packaging :
Tube
Number of Pins :
18
EEPROM Size :
64 x 8
On Chip Program ROM Width :
14
JESD-609 Code :
e3
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Package Type :
SOIC W
Number of Timers/Counters :
1
Watchdog Timer :
yes
Interface Type :
RS-232
Factory Lead Time :
7 Weeks
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of Terminations :
18
Published :
1997
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Access Time :
4 µs
Memory Size :
1.8kB
Package :
Tube
Minimum Operating Temperature :
0 C
Width :
7.49 mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~6V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Instruction Set Architecture :
RISC
Height Seated (Max) :
2.64mm
Programmable :
yes
Number of I/O :
13
Clock Freq :
4(MHz)
Supplier Device Package :
18-SOIC
Terminal Form :
Gull wing
DMA Channels :
Connectivity :
ECCN Code :
EAR99
PWM Channels :
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
Radiation Hardening :
Operating Temp Range :
0C to 70C
Operating Supply Voltage (Max) :
6(V)
Terminal Position :
Dual
Oscillator Type :
External
Total Internal Ram Size :
68B(kB)
Length :
11.53 mm
Pbfree Code :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Bit Size :
8
Mounting :
Surface Mount
# I/Os (Max) :
13
Height :
2.31 mm
DAC Channels :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Operating Temperature (Min) :
0C
Microchip
Series :
PIC® 16F
Number of Timers - General Purpose :
1
Pin Count :
RAM Size :
68 x 8
Frequency :
4MHz
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Number of I/Os :
13 I/O
Supply Voltage :
5V
Power Supplies :
2/6V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Peripherals :
POR, WDT
Product :
MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mounting Style :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PIC16LF84-04/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF84-04/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16LF84, Number of Pins:18, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:18, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TA, PIC16LF84-04/SO pinout, PIC16LF84-04/SO datasheet PDF, PIC16LF84-04/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF84-04/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16LF84-04/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF84-04/SO Overview
PIC16LF84-04/SO Features
The PIC16LF84-04/SO microcontroller is equipped with an array of features designed to facilitate complex digital processing and control tasks. These include a precision 8-bit architecture, 1.75KB of FLASH memory for program storage, and additional EEPROM for data. It supports a wide range of operating voltages from 2.0V to 5.5V, catering to low-power requirements. The device also features a comprehensive suite of peripherals such as timers, watchdog timer, and multiple I/O pins, enhancing its functionality in embedded systems.