PIC16LF77-I/ML
Mfr.Part #
PIC16LF77-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Speed :
20MHz
Max Frequency :
20MHz
Max Operating Temperature :
85°C
Oscillator Type :
External
Number of I/O :
33
Base Part Number :
PIC16LF77
Max Supply Voltage :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Min Operating Temperature :
-40°C
Base Product Number :
PIC16LF77
Memory Size :
8kB
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Lead Free :
Contains Lead
Min Supply Voltage :
2V
Frequency :
20MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Series :
PIC® 16F
Core Architecture :
PIC
Max Power Dissipation :
1W