PIC16LF74T-I/ML
Mfr.Part #
PIC16LF74T-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN
RAM Size :
192 x 8
Number of I/O :
33
Package :
Tape and Reel (TR)
Max Frequency :
20MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Published :
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Base Product Number :
PIC16LF74
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Number of Programmable I/O :
33
Data Converters :
A/D 8x8b
Data Converter :
A/D 8x8b
Oscillator Type :
External
Series :
PIC® 16F
Speed :
20MHz
Max Power Dissipation :
1W
Max Operating Temperature :
85°C
Base Part Number :
PIC16LF74
Memory Size :
4kB
Frequency :
20MHz
Min Supply Voltage :
2V
Min Operating Temperature :
-40°C
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Access Time :
20 μs
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Supply Voltage :
5.5V