PIC16LF73-I/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF73-I/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Microchip
Data Converters :
A/D 5x8b
Number of Terminations :
28
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Oscillator Type :
External
Pbfree Code :
yes
Mounting :
Surface Mount
Height :
2.39mm
CPU Family :
PIC
Base Part Number :
PIC16LF73
Number of Timers - General Purpose :
3
Power Dissipation (Max) :
1000(mW)
Number of SPI Channels :
1
Core Processor :
PIC
Number of I/Os :
22 I/O
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Access Time :
20 μs
Number of Timers/Counters :
3
RAM Size :
192 x 8
Supply Voltage :
5V
Clock Freq :
20(MHz)
Number of UART Channels :
Has ADC :
yes
ECCN Code :
EAR99
Instruction Set Architecture :
RISC
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
Program Memory Type :
Flash
RoHS :
Details
Address Bus Width :
8B
Package Type :
SOIC W
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Base Product Number :
PIC16LF73
Nominal Supply Current :
400μA
EEPROM Size :
Number of ADC Channels :
5
Number of I/O :
22
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Frequency :
20MHz
Programmable :
Data Bus Width :
8B
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Bit Size :
8
Pin Count :
28
Interface Type :
I2C/SPI/USART
JESD-609 Code :
e3
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
# I/Os (Max) :
22
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Series :
PIC® 16F
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of I2C Channels :
1
Data Converter :
A/D 5x8b
Total Internal Ram Size :
192B(kB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Width :
7.59mm
Dimensions :
18.08 x 7.59 x 2.39mm
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Device Core Size :
Memory Size :
7kB
Operating Temperature (Max) :
85C
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Number of PWM Channels :
2
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Device Core :
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
REACH SVHC :
No SVHC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package :
28-SOIC
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Core Size :
8-Bit
Number of Bits :
8
Family Name :
PIC16F
Number of Pins :
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Speed :
20MHz
Number of Ethernet Channels :
Terminal Form :
Gull wing
Density :
56 kb
Operating Temperature Classification :
Industrial
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Operating Temperature (Min) :
-40C
ROM (words) :
Product Status :
Active
Product :
MCU
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Position :
Dual
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Tradename :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Length :
18.08mm
DMA Channels :
No
Factory Lead Time :
7 Weeks
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Package :
Tube
Rad Hardened :
Watchdog Timer :
Datasheets
PIC16LF73-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF73-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16LF73, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, PIC16LF73-I/SO pinout, PIC16LF73-I/SO datasheet PDF, PIC16LF73-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF73-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.