PIC16LF726-E/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF726-E/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Oscillator Type :
Internal
ROM (words) :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of I/Os :
25 I/O
Number of I/O :
25
Data Converter :
A/D 11x8b
Watchdog Timer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Microchip
Memory Type :
Flash
Has ADC :
yes
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Height :
1.75 mm
Pin Count :
28
Packaging :
Tube
Number of ADC Channels :
11 Channel
Program Memory Type :
Flash
Core Architecture :
PIC
Mount :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DAC Channels :
No
Pbfree Code :
Data Converters :
A/D 11x8b
JESD-609 Code :
e3
Interface :
I2C, SCI, SPI, UART, USART
Number of Pins :
28
Bit Size :
8
Max Operating Temperature :
125 °C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Base Part Number :
PIC16LF726
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ECCN Code :
EAR99
CPU Family :
PIC
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Current-Max :
2.8mA
Terminal Position :
Dual
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Device Core :
Base Product Number :
PIC16LF726
Published :
Speed :
20MHz
Interface Type :
I2C, SCI, SPI
Height Seated (Max) :
2mm
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Max Frequency :
32 kHz
DMA Channels :
No
Radiation Hardening :
Data Bus Width :
8B
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Length :
10.2mm
Supplier Device Package :
28-SSOP
Series :
PIC® XLP™ 16F
Max Supply Voltage :
3.6 V
EEPROM Size :
Width :
5.3 mm
Product Status :
Active
RoHS :
Compliant
Number of Programmable I/O :
25
Tradename :
On Chip Program ROM Width :
14
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Core Processor :
Supply Voltage :
3.3V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Number of Terminations :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Supply Voltage :
2.3 V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Memory Size :
14kB
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Package :
Tube
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Style :
SMD/SMT
Core Size :
8-Bit
Max Power Dissipation :
800mW
PWM Channels :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Frequency :
20MHz
Number of Timers/Counters :
3
Terminal Form :
Gull wing
Product :
MCU
RAM Size :
368 x 8
Datasheets
PIC16LF726-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF726-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16LF726, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16LF726-E/SS pinout, PIC16LF726-E/SS datasheet PDF, PIC16LF726-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF726-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.