PIC16LF723-E/SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF723-E/SP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
ROM (words) :
Number of Terminations :
28
Published :
Number of Timers/Counters :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Mount :
Through Hole
Data Bus Width :
8B
DAC Channels :
No
Pbfree Code :
yes
Data Converters :
A/D 11x8b
JESD-609 Code :
e3
DMA Channels :
No
On Chip Program ROM Width :
14
Base Product Number :
PIC16LF723
Terminal Position :
Dual
Max Power Dissipation :
800mW
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
25
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
PWM Channels :
yes
Interface :
I2C, SCI, SPI, UART, USART
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Oscillator Type :
Internal
Number of Pins :
28
Frequency :
20MHz
Has ADC :
Terminal Pitch :
2.54mm
Packaging :
Tube
EEPROM Size :
Height Seated (Max) :
5.08mm
Watchdog Timer :
Device Core :
PIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Size :
8-Bit
Program Memory Type :
Flash
RAM Size :
192 x 8
Pin Count :
Core Processor :
PIC
Speed :
20MHz
CPU Family :
Memory Size :
7kB
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Factory Lead Time :
16 Weeks
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Supply Voltage :
3.3V
Package :
Tube
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Base Part Number :
PIC16LF723
Supply Current-Max :
2.8mA
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Radiation Hardening :
Bit Size :
8
Series :
PIC® XLP™ 16F
Data Converter :
A/D 11x8b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Datasheets
PIC16LF723-E/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF723-E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16LF723, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), PIC16LF723-E/SP pinout, PIC16LF723-E/SP datasheet PDF, PIC16LF723-E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF723-E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.