PIC16LF722T-I/SO
Mfr.Part #
PIC16LF722T-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC
Microcontrollers
DAC Channels :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
PIC16LF722
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage :
3.3V
Supply Current-Max :
2.8mA
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pin Count :
28
Interfaces :
I2C/SPI/USART
RAM Size :
128 x 8
Max Power Dissipation :
800mW
ECCN Code :
EAR99
Supplier Device Package :
28-SOIC
Length :
17.9mm
Number of Terminations :
28
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
On Chip Program ROM Width :
14
Memory Size :
3.5kB
Height Seated (Max) :
2.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PIC® XLP™ 16F
JESD-609 Code :
e3
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Device Core :
Surface Mount
PWM Channels :
yes
Terminal Pitch :
1.27mm
CPU Family :
EEPROM Size :
Pbfree Code :
Data Converter :
A/D 11x8b
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Package :
Tape and Reel (TR)
Speed :
20MHz
Frequency :
20MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Data Converters :
A/D 11x8b
Mount :
Surface Mount
Number of I/O :
25
Base Product Number :
PIC16LF722
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ROM (words) :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Interface :
I2C, SCI, SPI, UART, USART
Datasheets
PIC16LF722T-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF722T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16LF722, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16LF722T-I/SO pinout, PIC16LF722T-I/SO datasheet PDF, PIC16LF722T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF722T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.