PIC16LF648A-I/SO
Mfr.Part #
PIC16LF648A-I/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
20MHz
Instruction Set Architecture :
RISC
18
PWM Channels :
yes
# I/Os (Max) :
16
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
11.55mm
Base Product Number :
PIC16LF648
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Supplier Device Package :
18-SOIC
Package :
Tube
No
Operating Temperature (Min) :
-40C
Maximum Expanded Memory Size :
64KB
Program Memory Type :
Flash
Device Core Size :
Internal
Operating Temperature Classification :
Industrial
RAM Size :
256 x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Base Part Number :
PIC16LF648A
Rad Hardened :
Width :
7.49 mm
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Form :
Gull wing
Data Bus Width :
8B
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Mounting Style :
SMD/SMT
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Frequency :
20MHz
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Pitch :
1.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2 V AT 4 MHZ
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
On Chip Program ROM Width :
14
Number of Timers/Counters :
3
Mounting :
Surface Mount
EEPROM Size :
256 x 8
Lead Free
Package Type :
SOIC W
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
16 I/O
Height Seated (Max) :
2.65mm
Height :
2.31 mm
Programmable :
ROM (words) :
Factory Lead Time :
7 Weeks
16
Clock Freq :
Supply Voltage :
5V
Memory Size :
7kB
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Series :
PIC® 16F
SCI, UART, USART
Number of Timers - General Purpose :
20 μs
Total Internal Ram Size :
256B(kB)
Details
Operating Temperature (Max) :
Packaging :
Tube
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Datasheets
PIC16LF648A-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF648A-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:18, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16LF648A, Number of Terminations:18, PIC16LF648A-I/SO pinout, PIC16LF648A-I/SO datasheet PDF, PIC16LF648A-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF648A-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.