PIC16LF19156-E/SO
Mfr.Part #
PIC16LF19156-E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC
Stock
22
In Stock :
22
Number of I/O :
24
RAM Size :
2K x 8
Width :
7.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
32MHz
Number of I/Os :
24 I/O
Terminal Form :
Gull wing
Package :
Tube
Length :
17.9mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Pitch :
1.27mm
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 1.8V MIN AT 16 MHZ
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Core Size :
8-Bit
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tube
Terminal Position :
Dual
EEPROM Size :
256 x 8
Number of Terminations :
28
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Core Processor :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Data Bus Width :
8 bit
Data Converter :
A/D 20x12b; D/A 1x5b
Height Seated (Max) :
2.65mm
Surface Mount :
Base Product Number :
PIC16LF19156
JESD-609 Code :
e3
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Base Part Number :
PIC16LF19156
Supplier Device Package :
28-SOIC
Data Converters :
A/D 20x12b; D/A 1x5b
Series :
PIC® XLP™ 16F