PIC16LF1907-I/MV
Mfr.Part #
PIC16LF1907-I/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
RAM Size :
512 x 8
Mount :
Surface Mount
RoHS :
Details
Watchdog Timer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Memory Size :
14kB
Mounting Type :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
800mW
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Min Supply Voltage :
1.8 V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Series :
PIC® XLP™ 16F
Data Bus Width :
8B
Nominal Supply Current :
300μA
CPU Family :
PIC
Number of A/D Converters :
1
Radiation Hardening :
No
Number of Timers/Counters :
2
Brand :
Connectivity :
LINbus, UART/USART
Number of Bits :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface :
LIN, UART, USART
Terminal Pitch :
0.4mm
QUAD
Max Frequency :
20 MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Core Size :
8-Bit
Number of Pins :
40
Product :
MCU
Number of Terminations :
40
Base Part Number :
PIC16LF1907
Speed :
20MHz
Max Supply Voltage :
3.6 V
Number of UART Channels :
1
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Number of I/O :
36
Width :
5.0038mm
Number of Programmable I/O :
36
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Frequency :
20MHz
Has ADC :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
REACH SVHC :
No SVHC
Core Architecture :
PIC
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Max Operating Temperature :
85 °C
Height :
508μm
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Type :
Flash
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
2.5V
Published :
Base Product Number :
PIC16LF1907
Microchip
Program Memory Type :
Flash
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
ECCN Code :
EAR99
Address Bus Width :
8B
Interfaces :
USART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
15 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Converter :
A/D 14x10b
Device Core :
DMA Channels :
Data Converters :
A/D 14x10b
Interface Type :
USART
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Number of ADC Channels :
14
Length :
4.9784mm