PIC16LF18875-E/P
Mfr.Part #
PIC16LF18875-E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
Surface Mount :
No
Number of ADC Channels :
35 Channel
Mounting Style :
Through Hole
Frequency :
32MHz
Speed :
32MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Data Bus Width :
8 bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Series :
PIC® XLP™ 16F
256 x 8
On Chip Data RAM Width :
8
Supplier Device Package :
40-PDIP
Brand :
Terminal Pitch :
2.54mm
Has ADC :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Length :
51.7525mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of I/Os :
36 I/O
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Memory Size :
14kB
Screening Level :
ISO/TS-16949
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8 V SUPPLY AT 16 MHZ
Number of I/O :
36
Mounting Type :
Through Hole
Width :
15.24mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
DAC Channels :
yes
Base Part Number :
PIC16LF18875
Height Seated (Max) :
6.35mm