PIC16LF18855-E/ML
Mfr.Part #
PIC16LF18855-E/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Microcontrollers
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
RAM (words) :
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Brand :
RAM Size :
1K x 8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Series :
PIC® XLP™ 16F
Data Converters :
A/D 24x10b, D/A 1x5b
Terminal Pitch :
0.65mm
Core Architecture :
PIC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ROM (words) :
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Height Seated (Max) :
1mm
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
HTS Code :
Number of I/O :
25
Max Operating Temperature :
125 °C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Core Processor :
Number of I/Os :
25
Number of Terminations :
28
Screening Level :
ISO/TS-16949
Frequency :
32MHz
Program Memory Type :
Flash
Memory Type :
Terminal Position :
QUAD
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Width :
6mm
Data Converter :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
RoHS :
Compliant
Base Part Number :
PIC16LF18855
Length :
6mm
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Number of ADC Channels :
24 Channel
Number of Timers :
7
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Terminal Form :
NO LEAD
Base Product Number :
PIC16LF18855
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8 V SUPPLY AT 16 MHZ
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Supply Voltage :
3V