PIC16LF18344-E/GZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF18344-E/GZ
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-UFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20UQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of ADC Channels :
17 Channel
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Pitch :
0.5mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Terminal Position :
QUAD
Program Memory Type :
Flash
Terminal Form :
NO LEAD
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Base Part Number :
PIC16LF18344
Factory Lead Time :
12 Weeks
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Published :
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI, UART
Qualification Status :
Not Qualified
Number of I/O :
18
RoHS :
Details
Base Product Number :
PIC16LF18344
CPU Family :
PIC
DAC Resolution :
5 bit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Product :
MCU
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of I/Os :
18 I/O
Device Core :
PIC
JESD-30 Code :
S-PQCC-N20
Frequency :
32MHz
HTS Code :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product Status :
Active
Number of Terminations :
20
Brand :
RAM Size :
512 x 8
Speed :
32MHz
Core Processor :
Package :
Tube
Surface Mount :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
EEPROM Size :
256 x 8
Oscillator Type :
Internal
Tradename :
ROM (words) :
Microchip
Bit Size :
8
Memory Size :
7kB
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 1x5b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Current-Max :
2.7mA
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Packaging :
Tube
Series :
PIC® XLP™ 16F