PIC16LF1784-E/P
Mfr.Part #
PIC16LF1784-E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP
8
DAC Channels :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Supplier Device Package :
40-PDIP
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
HTS Code :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Frequency :
32MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Position :
Dual
EEPROM Size :
256 x 8
On Chip Data RAM Width :
8
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
DMA Channels :
No
RAM (words) :
512
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
32MHz
Base Part Number :
PIC16LF1784
Series :
PIC® XLP™ 16F
Interfaces :
I2C/SPI/USART/USB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
40
Number of Timers :
3
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Terminations :
40
Integrated Cache :
Has ADC :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
RAM Size :
512 x 8
Supply Current-Max :
7.5mA
Supply Voltage :
3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Data Converters :
A/D 14x12b; D/A 1x8b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Data Converter :
A/D 14x12b; D/A 1x8b
Base Product Number :
PIC16LF1784
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Power Supplies :
2/3.3V
Length :
50.8mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
PIC16LF1784-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1784-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16LF1784, Number of Pins:40, Number of Terminations:40, PIC16LF1784-E/P pinout, PIC16LF1784-E/P datasheet PDF, PIC16LF1784-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1784-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.