PIC16LF1713-E/ML
Mfr.Part #
PIC16LF1713-E/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Terminal Position :
QUAD
Base Part Number :
PIC16LF1713
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Published :
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Number of Timers/Counters :
5
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Package :
Tape and Reel (TR)
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Memory Size :
7kB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of ADC Channels :
17
Operating Supply Voltage :
2.5V
Number of Pins :
28
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Number of I/O :
25
Speed :
32MHz
Number of Terminations :
28
Has ADC :
yes
Terminal Form :
NO LEAD
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Factory Lead Time :
13 Weeks
EEPROM Size :
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Series :
PIC® XLP™ 16F
Supply Voltage :
3V
Frequency :
32MHz
RAM Size :
512 x 8
Max Power Dissipation :
800mW
Screening Level :
TS 16949
Qualification Status :
Not Qualified
Power Supplies :
2/3.3V
Length :
6mm
CPU Family :
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Weight :
70.788759mg
Height Seated (Max) :
1mm