PIC16LF1705-E/P
Mfr.Part #
PIC16LF1705-E/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Base Part Number :
PIC16LF1705
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 1x8b
DMA Channels :
No
DAC Channels :
yes
Speed :
32MHz
yes
On Chip Data RAM Width :
8
Packaging :
Tube
Series :
PIC® XLP™ 16F
Core Size :
8-Bit
JESD-609 Code :
e3
Data Converters :
A/D 8x10b, D/A 1x8b
Memory Size :
14kB
Operating Supply Voltage :
3.6V
Package :
Tube
Radiation Hardening :
Internal
Low Power Mode :
Additional Feature :
ALSO OPERATES 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Base Product Number :
PIC16LF1705
Mounting Type :
Through Hole
Interface :
I2C, LIN, RS-232, SPI, UART, USART
Program Memory Type :
Flash
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RAM Size :
1K x 8
Weight :
2.259996g
Terminal Position :
Dual
EEPROM Size :
Number of Timers/Counters :
5
Supply Voltage :
3V
Surface Mount :
Supplier Device Package :
14-PDIP
RAM (words) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Integrated Cache :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of I/O :
12
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Frequency :
32MHz
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Bit Size :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Active
Datasheets
PIC16LF1705-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1705-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16LF1705, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:14, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:14, PIC16LF1705-E/P pinout, PIC16LF1705-E/P datasheet PDF, PIC16LF1705-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1705-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.