PIC16LF1619-E/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF1619-E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
Stock
27
In Stock :
27
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Supplier Device Package :
20-SOIC
Series :
PIC® XLP™ 16F
Rad Hardened :
No
Speed :
32MHz
Data Bus Width :
8bit
Operating Supply Voltage (Max) :
3.6(V)
RoHS :
Details
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Width :
7.5mm
CPU Family :
PIC
Number of Ethernet Channels :
0
Operating Temperature (Max) :
125C
Operating Supply Voltage (Min) :
1.8(V)
Device Core :
PIC
Number of SPI Channels :
1
Product :
MCU
Power Supplies :
2/3.3V
Interfaces :
EUSART/Serial I2C/SP
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Packaging :
Tube
DAC Resolution :
8
Number of UART Channels :
1
Qualification :
Brand :
Number of Terminations :
20
Frequency :
32(MHz)
Number of I2C Channels :
Number of Timers - General Purpose :
8
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 1x8b
Number of ADC Channels :
12 Channel
Mounting :
Surface Mount
Package Type :
SOIC W
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Current-Max :
5mA
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Product Status :
Active
Total Internal Ram Size :
1KB(kB)
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Qualification Status :
Not Qualified
Factory Lead Time :
7 Weeks
Core Size :
8-Bit
EEPROM Size :
ROM (words) :
8192
Core Processor :
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Operating Temperature (Min) :
-40C
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
20
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3(V)
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
RAM Size :
1K x 8
Data Converters :
A/D 12x10b; D/A 1x8b
On Chip Program ROM Width :
14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Program Memory Type :
Flash
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
# I/Os (Max) :
18
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
PIC16LF1619
Tradename :
Instruction Set Architecture :
RISC
Bit Size :
Device Core Size :
8(b)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
2.35mm
Family Name :
PIC16LF
Operating Temperature Classification :
Automotive
Length :
12.8mm
Clock Freq :
Microchip
Base Product Number :
PIC16LF1619
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Number of I/O :
18
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Number of I/Os :
18 I/O
HTS Code :
Terminal Pitch :
1.27mm
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Programmable :
yes
Package :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Dimensions :
12.8 x 7.5 x 2.35mm
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Datasheets
PIC16LF1619-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1619-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16LF1619, PIC16LF1619-E/SO pinout, PIC16LF1619-E/SO datasheet PDF, PIC16LF1619-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1619-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.