PIC16LF1578-E/SS
Mfr.Part #
PIC16LF1578-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Package :
Tube
Supplier Device Package :
20-SSOP
Frequency :
32MHz
Supply Voltage :
3V
Base Part Number :
PIC16LF1578
Series :
PIC® 16F
No
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Number of I/Os :
12
ROM (words) :
Screening Level :
TS 16949
Number of Terminations :
20
Device Core :
PIC
Memory Size :
7kB
Length :
7.2mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Interfaces :
USART
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Packaging :
Tube
Core Processor :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
DAC Channels :
yes
Max Operating Temperature :
125 °C
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Min Operating Temperature :
-40 °C
Width :
5.3mm
8
Data Bus Width :
8 bit
RAM Size :
512 x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Interface Type :
UART
Number of I/O :
12
Terminal Pitch :
0.65mm
Terminal Form :
Gull wing
Connectivity :
LINbus, UART/USART
Data Converters :
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Base Product Number :
PIC16LF1578
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 1x5b
PWM Channels :
Height Seated (Max) :
2mm
Speed :
32MHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Interface :
LIN, UART, USART
Factory Lead Time :
7 Weeks
Datasheets
PIC16LF1578-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1578-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16LF1578, Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, PIC16LF1578-E/SS pinout, PIC16LF1578-E/SS datasheet PDF, PIC16LF1578-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1578-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.