PIC16LF1559-E/ML
Mfr.Part #
PIC16LF1559-E/ML
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20QFN
Data Bus Width :
8B
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Frequency :
32MHz
Published :
Microchip
ROM (words) :
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Speed :
32MHz
Data Converter :
A/D 17x10b
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of I/Os :
18 I/O
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Number of I/O :
17
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Memory Size :
14kB
Supply Voltage :
3.6V
EEPROM Size :
Number of ADC Channels :
17 Channel
On Chip Program ROM Width :
14
Product Status :
Active
Watchdog Timer :
yes
Weight :
123.008581mg
- 40 C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.5V
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Base Part Number :
PIC16LF1559
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Length :
4mm
CPU Family :
PIC
Terminal Form :
NO LEAD
Terminal Position :
QUAD
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Package :
Tube
Mounting Style :
SMD/SMT
DMA Channels :
No
JESD-30 Code :
S-PQCC-N20
Number of Timers/Counters :
3
Qualification Status :
Not Qualified
Bit Size :
8
Base Product Number :
PIC16LF1559
Surface Mount :
Number of Terminations :
20
RAM Size :
512 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
PIC® XLP™ 16F
JESD-609 Code :
e3
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Device Core :
Number of Programmable I/O :
18
Packaging :
Tube
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V