PIC16LF15376-E/P
Mfr.Part #
PIC16LF15376-E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP
Microcontrollers
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Microchip
Package :
Tube
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Pitch :
2.54mm
Speed :
32MHz
Program Memory Type :
Flash
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I/O :
36
Supplier Device Package :
40-PDIP
Mounting Type :
Through Hole
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Bit Size :
8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of ADC Channels :
35 Channel
JESD-30 Code :
R-PDIP-T40
DAC Channels :
yes
Base Part Number :
PIC16LF15376
Product :
MCU
Series :
PIC® XLP™ 16F
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Number of Terminations :
40
Pbfree Code :
RAM Size :
2K x 8
Oscillator Type :
Internal
EEPROM Size :
224 x 8
Supply Voltage :
3V
Length :
51.75mm
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Width :
15.24mm
Has ADC :
Number of I/Os :
36 I/O
Tradename :
PIC
Terminal Position :
Dual
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Brand :
DAC Resolution :
5 bit
Base Product Number :
PIC16LF15376
Height Seated (Max) :
6.35mm
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES FOR
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Core Processor :
PIC
RoHS :
Details
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Published :
Mounting Style :
Through Hole
Packaging :
Tube
Surface Mount :
No
DMA Channels :
No
Data Converter :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Bus Width :
8 bit
Clock Frequency :
32MHz
Data Converters :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Datasheets
PIC16LF15376-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF15376-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16LF15376, Number of Terminations:40, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16LF15376-E/P pinout, PIC16LF15376-E/P datasheet PDF, PIC16LF15376-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF15376-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.