PIC16LF15345-E/GZ
Mfr.Part #
PIC16LF15345-E/GZ
Package / Case
20-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20UQFN
Microcontrollers
Number of ADC Channels :
17 Channel
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 1x5b
Number of I/O :
18
Package / Case :
20-UFQFN Exposed Pad
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Pbfree Code :
yes
Series :
PIC® XLP™ 16F
Frequency :
32(MHz)
Product :
MCU
Clock Freq :
32(MHz)
Base Product Number :
PIC16LF15345
RAM Size :
1K x 8
Qualification :
Pin Count :
20
EEPROM Size :
224 x 8
Number of I/Os :
18 I/O
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Terminations :
20
Width :
4mm
Supply Voltage :
3V
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Timers - General Purpose :
3
Operating Temperature Classification :
Automotive
Core Processor :
PIC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height Seated (Max) :
0.55mm
Speed :
32MHz
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
Oscillator Type :
Internal
Tradename :
PIC
Total Internal Ram Size :
1KB(kB)
Instruction Set Architecture :
RISC
DAC Resolution :
5
Operating Temperature (Max) :
125C
Interfaces :
EUSART/Serial I2C/SP
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
JESD-30 Code :
S-PQCC-N20
Core Size :
8-Bit
Base Part Number :
PIC16LF15345
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Position :
QUAD
Operating Supply Voltage (Max) :
3.6(V)
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Programmable :
DAC Channels :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package :
Tube
DMA Channels :
No
Packaging :
Tube
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Device Core :
Supplier Device Package :
20-UQFN (4x4)
Microchip
PWM Channels :
Operating Supply Voltage (Min) :
1.8(V)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Rad Hardened :
No
Operating Temperature (Min) :
-40C
# I/Os (Max) :
18
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Length :
4mm
Operating Temp Range :
-40C to 125C
RoHS :
Details
Reach Compliance Code :
Unknown
Data Bus Width :
8 bit
Surface Mount :
Mounting :
Package Type :
UQFN EP
Device Core Size :
8(b)
Terminal Form :
NO LEAD
Screening Level :
TS 16949
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3(V)
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Brand :
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Additional Feature :
OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Clock Frequency :
32MHz
Datasheets
PIC16LF15345-E/GZ
Microchip Technology PIC16LF15345-E/GZ
Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF15345-E/GZ Overview
PIC16LF15345-E/GZ Features
This microcontroller boasts several key features that enhance its utility and performance. It includes an enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels for comprehensive computing capabilities. With a clock speed up to 32 MHz, it supports increased processing power. The inclusion of 256 bytes of EEPROM, 1024 bytes of RAM, and various peripherals like 2x comparators, 4x PWMs, and multiple communication modules (EUSART, SPI, I2C) support complex digital and analog functionalities in embedded applications. Additionally, its low-power features and extended temperature range make it suitable for challenging environments.