PIC16LF15325-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF15325-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Pitch :
2.54mm
Published :
Base Product Number :
PIC16LF15325
Tradename :
PIC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Position :
Dual
Screening Level :
TS 16949
Length :
19.05mm
DMA Channels :
No
Has ADC :
yes
EEPROM Size :
224 x 8
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converters :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Supplier Device Package :
14-PDIP
Number of I/Os :
12 I/O
Package :
Tube
Core Size :
8-Bit
Product Status :
Active
Core Processor :
PIC
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
HTS Code :
Height Seated (Max) :
5.334mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Series :
PIC® XLP™ 16F
Program Memory Type :
Flash
RAM Size :
1K x 8
Brand :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
On Chip Program ROM Width :
14
JESD-30 Code :
R-PDIP-T14
Mounting Type :
Through Hole
Speed :
32MHz
Microchip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tube
DAC Resolution :
5 bit
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
DAC Channels :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
PIC16LF15325
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
RoHS :
Details
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Product :
MCU
PWM Channels :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Terminations :
14
Number of I/O :
12
Clock Frequency :
32MHz
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Style :
Through Hole
Width :
7.62mm
Number of ADC Channels :
11 Channel
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Surface Mount :
No
Data Bus Width :
8 bit
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supply Voltage :
3V
Additional Feature :
OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Datasheets
PIC16LF15325-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF15325-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16LF15325, Number of Terminations:14, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), PIC16LF15325-E/P pinout, PIC16LF15325-E/P datasheet PDF, PIC16LF15325-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF15325-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.