PIC16LF1519-E/PT
Mfr.Part #
PIC16LF1519-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP
Series :
PIC® XLP™ 16F
Published :
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Memory Size :
28kB
Number of ADC Channels :
28 Channel
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Packaging :
Tray
Data Converters :
A/D 28x10b
Base Product Number :
PIC16LF1519
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Converter :
A/D 28x10b
Length :
10mm
Program Memory Type :
Flash
Height Seated (Max) :
1.2mm
Speed :
20MHz
Pin Count :
44
Number of Terminations :
44
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Number of I/O :
36
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Core Processor :
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
PIC16LF1519
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Pitch :
0.8mm
Product Status :
Active
Width :
10 mm
DAC Channels :
On Chip Program ROM Width :
14
yes
Height :
1 mm
Operating Supply Voltage :
3.3V
Frequency :
20MHz