PIC16LF1518-E/MV
Mfr.Part #
PIC16LF1518-E/MV
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UQFN
Microcontrollers
Min Operating Temperature :
-40 °C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount
DAC Channels :
Base Part Number :
PIC16LF1518
Package :
Tube
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
Memory Type :
Flash
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Max Power Dissipation :
800mW
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Max Supply Voltage :
3.6 V
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of Programmable I/O :
25
Number of ADC Channels :
17 Channel
Number of I/Os :
25 I/O
RoHS :
Details
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Height :
0.48 mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
Width :
4 mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Number of Pins :
28
yes
Operating Supply Voltage :
3.3V
Tradename :
Length :
4mm
Core Architecture :
Min Supply Voltage :
2.5 V
Frequency :
20MHz
Max Frequency :
20 MHz
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
Data Converter :
A/D 17x10b
Terminal Pitch :
0.4mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Speed :
20MHz
8
PWM Channels :
yes
Base Product Number :
PIC16LF1518
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pin Count :
28
Packaging :
Tube
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Has ADC :
Published :
RAM Size :
1K x 8
Device Core :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Height Seated (Max) :
0.55mm