PIC16LF1513-E/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF1513-E/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Series :
PIC® XLP™ 16F
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Number of Programmable I/O :
25
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Speed :
20MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supplier Device Package :
28-SSOP
Terminal Position :
Dual
Core Architecture :
PIC
JESD-609 Code :
e3
Device Core :
PIC
Data Bus Width :
8B
Min Operating Temperature :
-40 °C
Package :
Tube
RoHS :
Compliant
Core Processor :
Mount :
Surface Mount
Data Converter :
A/D 17x10b
EEPROM Size :
Bit Size :
8
Factory Lead Time :
5 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Published :
Max Frequency :
20 MHz
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Max Operating Temperature :
125 °C
Base Part Number :
PIC16LF1513
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Converters :
A/D 17x10b
Min Supply Voltage :
1.8 V
RAM Size :
256 x 8
Base Product Number :
PIC16LF1513
Program Memory Type :
Flash
Memory Type :
Flash
Max Power Dissipation :
800mW
ROM (words) :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Timers/Counters :
3
Number of Pins :
28
Number of I/O :
25
Terminal Form :
Gull wing
Max Supply Voltage :
3.6 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
28
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Radiation Hardening :
No
Supply Current-Max :
2.1mA
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Product Status :
Active
Core Size :
8-Bit
Watchdog Timer :
yes
CPU Family :
Packaging :
Tube
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Memory Size :
7kB
Frequency :
20MHz
Datasheets
PIC16LF1513-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1513-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16LF1513, Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16LF1513-E/SS pinout, PIC16LF1513-E/SS datasheet PDF, PIC16LF1513-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1513-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.