PIC16LF1509-I/GZ
Mfr.Part #
PIC16LF1509-I/GZ
Package / Case
20-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20UQFN
Surface Mount
DAC Channels :
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Width :
4mm
Number of ADC Channels :
12 Channel
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Position :
QUAD
Base Product Number :
PIC16LF1509
Height Seated (Max) :
0.55mm
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Boundary Scan :
No
HTS Code :
Number of Timers :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
CPU Family :
PIC
DAC Resolution :
5 bit
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Length :
4mm
Terminal Form :
NO LEAD
Series :
PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package :
20-UQFN (4x4)
Terminal Pitch :
0.5mm
Microchip
JESD-30 Code :
S-PQCC-N20
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
PIC16LF1509
Factory Lead Time :
6 Weeks
RoHS :
Details
On Chip Data RAM Width :
8
RAM (words) :
512
Frequency :
20MHz
Number of Terminations :
20
Has ADC :
Package / Case :
20-UFQFN Exposed Pad
Core Processor :
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package :
Tube
Memory Size :
14kB
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
3V
Product Status :
Active
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
On Chip Program ROM Width :
14
Brand :
Data Converters :
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Number of I/Os :
18 I/O
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of I/O :
17
RAM Size :
512 x 8
Tradename :
Supply Current-Max :
2.4mA
Speed :
20MHz