PIC16F916-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F916-E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Microcontrollers
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
1 (Unlimited)
ROM (words) :
Data Bus Width :
8B
Number of Terminations :
28
Frequency :
20MHz
Number of I/Os :
24 I/O
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tube
PWM Channels :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Length :
17.87mm
Data Converter :
A/D 5x10b
Microchip
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Terminal Position :
Dual
8
Mount :
Surface Mount
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
No
Height Seated (Max) :
2.64mm
Oscillator Type :
Internal
Access Time :
20 μs
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Pins :
28
Device Core :
Number of Timers/Counters :
3
Interface Type :
AUSART, I2C, SPI, SSP
Brand :
Width :
7.49 mm
Max Power Dissipation :
800mW
Operating Supply Voltage :
5V
Height :
2.31 mm
Speed :
20MHz
DAC Channels :
Base Part Number :
PIC16F916
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Watchdog Timer :
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supplier Device Package :
28-SOIC
Base Product Number :
PIC16F916
CPU Family :
Number of I/O :
24
Data Converters :
A/D 5x10b
Mounting Style :
SMD/SMT
EEPROM Size :
256 x 8
Supply Voltage :
5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Terminal Pitch :
1.27mm
Lead Free :
Lead Free
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Core Size :
8-Bit
On Chip Program ROM Width :
14
Pin Count :
Number of ADC Channels :
5 Channel
ECCN Code :
EAR99
RAM Size :
352 x 8
Package :
Tube
Memory Size :
14kB
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
7 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Series :
PIC® 16F
Datasheets
PIC16F916-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F916-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16F916, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16F916-E/SO pinout, PIC16F916-E/SO datasheet PDF, PIC16F916-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F916-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.