PIC16F916-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F916-E/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Number of Terminations :
28
Published :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of I2C Channels :
1
Bit Size :
8
CPU Family :
PIC
Factory Lead Time :
13 Weeks
Interface Type :
AUSART, I2C, SPI, SSP
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Data Converters :
A/D 5x10b
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
5V
Height :
950μm
Terminal Position :
QUAD
Data Bus Width :
8B
Max Power Dissipation :
800mW
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Radiation Hardening :
No
Access Time :
20 μs
Memory Size :
14kB
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RAM Size :
352 x 8
DMA Channels :
No
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
Packaging :
Tube
RoHS :
Details
Mount :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Supply Voltage :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Device Core :
Mounting Style :
SMD/SMT
Speed :
20MHz
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Package :
Tube
Pin Count :
28
Microchip
Number of I/O :
24
Number of I/Os :
24 I/O
Data Converter :
A/D 5x10b
Tradename :
Watchdog Timer :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Width :
6mm
Base Part Number :
PIC16F916
EEPROM Size :
256 x 8
Series :
PIC® 16F
Number of ADC Channels :
5
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Base Product Number :
PIC16F916
Has ADC :
yes
Number of Timers/Counters :
3
Number of Pins :
Length :
6mm
Pbfree Code :
Frequency :
20MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Datasheets
PIC16F916-E/ML
Microchip Technology PIC16F916-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F916-E/ML Overview
PIC16F916-E/ML Features
  • 14KB of flash memory for program storage.
  • 256 bytes of EEPROM.
  • 368 bytes of RAM.
  • Extended operating voltage range from 2.0V to 5.5V.