PIC16F886T-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F886T-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Oscillator Type :
Internal
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Bus Width :
8B
Data Converters :
A/D 11x10b
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
ECCN Code :
EAR99
Base Product Number :
PIC16F886
Number of Pins :
28
Tradename :
PIC
Published :
ROM (words) :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Contact Plating :
Tin
Number of Timers/Counters :
3
Length :
6mm
Watchdog Timer :
yes
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Number of ADC Channels :
11 Channel
CPU Family :
PIC
EEPROM Size :
256 x 8
Height Seated (Max) :
1mm
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Mount :
Surface Mount
Program Memory Type :
Flash
Additional Feature :
ITS ALSO OPERATES MINIMUM 2V AT 8 MHZ
Operating Supply Voltage :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage :
5V
Lead Free :
Lead Free
Bit Size :
8
Number of I/Os :
24 I/O
On Chip Program ROM Width :
14
Frequency :
20MHz
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
DAC Channels :
No
Base Part Number :
PIC16F886
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Memory Size :
14kB
RoHS :
Details
Data Converter :
A/D 11x10b
Pbfree Code :
yes
Supply Current-Max :
4.8mA
Microchip
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Interface Type :
EUSART, MSSP
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor :
Radiation Hardening :
No
Series :
PIC® 16F
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RAM Size :
368 x 8
DMA Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
6 mm
Core Size :
8-Bit
Max Power Dissipation :
800mW
PWM Channels :
Number of I/O :
24
Has ADC :
Speed :
20MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Pin Count :
28
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
Height :
0.88 mm
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Access Time :
20 μs
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Terminal Pitch :
0.65mm