PIC16F883-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F883-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Microcontrollers
Interface Type :
EUSART, MSSP
Data Converters :
A/D 11x10b
Supply Current-Max :
4.8mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
DMA Channels :
No
Additional Feature :
ITS ALSO OPERATES MINIMUM 2V AT 8 MHZ
Number of I/O :
24
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product :
MCU
Bit Size :
8
Supplier Device Package :
28-SSOP
Lead Free :
Lead Free
Width :
5.3 mm
Package :
Tube
Memory Size :
7kB
Packaging :
Tube
RoHS :
Details
Microchip
Product Status :
Active
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Factory Lead Time :
8 Weeks
Core Processor :
PIC
Number of I/Os :
24 I/O
Pin Count :
28
Number of Terminations :
28
Number of ADC Channels :
11 Channel
Pbfree Code :
yes
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height Seated (Max) :
2mm
Tradename :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
RAM Size :
256 x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
REACH SVHC :
No SVHC
Frequency :
20MHz
PWM Channels :
yes
Height :
1.75 mm
Number of Pins :
Data Converter :
A/D 11x10b
Base Product Number :
PIC16F883
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Watchdog Timer :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Base Part Number :
PIC16F883
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Mount :
Surface Mount
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Has ADC :
Oscillator Type :
Internal
Terminal Form :
Gull wing
EEPROM Size :
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Length :
10.2mm
ECCN Code :
EAR99
Power Supplies :
2.5/5V
Max Power Dissipation :
800mW
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Pitch :
0.65mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Published :
Device Core :
DAC Channels :
Series :
PIC® 16F
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Qualification :
Speed :
20MHz
Terminal Position :
Dual
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Access Time :
20 μs
Datasheets
PIC16F883-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F883-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16F883, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16F883-E/SS pinout, PIC16F883-E/SS datasheet PDF, PIC16F883-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F883-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F883-E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F883-E/SS Overview
PIC16F883-E/SS Features
The PIC16F883-E/SS microcontroller boasts several notable features including 256 bytes of EEPROM, 368 bytes of RAM, and an extensive set of peripherals such as an ADC with up to 14 channels, comparator modules, and serial communication capabilities like USART, SPI, and I2C. Its wide operating voltage range of 2.0V to 5.5V allows flexibility in power-sensitive applications, while its power-saving features help extend battery life in portable devices.