PIC16F883-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F883-E/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Microcontrollers
Height :
0.88 mm
EEPROM Size :
256 x 8
Max Supply Voltage :
5.5 V
Data Converter :
A/D 11x10b
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Supply Current-Max :
4.8mA
yes
RoHS :
Details
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Base Product Number :
PIC16F883
Min Supply Voltage :
2 V
Oscillator Type :
Internal
Memory Type :
Package :
Tube
Terminal Position :
QUAD
e3
Microchip
Number of I/O :
24
Number of I/Os :
24 I/O
Packaging :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Additional Feature :
ITS ALSO OPERATES MINIMUM 2V AT 8 MHZ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RAM Size :
256 x 8
Pin Count :
28
Frequency :
20MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
20MHz
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Terminations :
28
Supply Voltage :
5V
Bit Size :
8
Tradename :
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Brand :
Data Converters :
A/D 11x10b
Width :
6 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
ECCN Code :
EAR99
DAC Channels :
No
Core Architecture :
Number of Programmable I/O :
24
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Published :
Mounting Style :
SMD/SMT
Power Supplies :
2.5/5V
Max Frequency :
20 MHz
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Device Core :
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Watchdog Timer :
Has ADC :
Interface Type :
EUSART, MSSP
Factory Lead Time :
4 Weeks
Max Operating Temperature :
125 °C
Height Seated (Max) :
1mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Product :
MCU
Series :
PIC® 16F
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
ROM (words) :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Pins :
Max Power Dissipation :
800mW
Number of ADC Channels :
11 Channel
Memory Size :
7kB
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Base Part Number :
PIC16F883
Length :
6mm